A A A

13.02.2010

EGeS Tallinna osakonna koosolek

Laupäev, 13. veebruar 2010 kell 11:00
Tallinna Ülikooli Ajalooinstituut
Kohal: 100 Tallinna osakonna liiget ning 15 külalist. Seltsiga liitus 4 uut liiget.
Juhatas: Jaan TagaväliJaan Tagaväli jätkas eelmisel koosolekul tõstatatud teemat EGeSi Tallinna osakonna liikmete arvestusest ning andis teada, et seltsi juhatusele on kavas teha ettepanek nende liikmete nimekirjast väljaarvamiseks, kes pole pikka aega seltsi tegevuses osalenud ega liikmemaksu tasunud. Tallinna osakonna liikmete arvuks jääks sel juhul ca 260 inimest (kolm inimest on seltsist lahkunud omal soovil, kuus inimest on surnud, viis inimest on lahkunud EGeSi teise osakonda ning 23 inimest on välja arvatud võlgnevuste põhjal).

 

Raivo Maine andis teada, et Eesti Genealoogia Seltsi aastakoosolek toimub laupäeval, 13. märtsil Tallinnas aadressil Rävala pst. 8. Registreerimine algab kell 10, koosoleku algus kell 11 ning lõpetamine orienteeruvalt kell 16. Need, kellel pole aastakoosolekus osa võtta, peaksid kirjutama vabas vormis volituse mõne seltsi kaasliikme nimele. Lõunat (ajavahemikul kell 13-14) on võimalik süüa samas asuvas kohvikus, kuid eelnevalt oleks vajalik teada sööjate arv. Lõuna (praad ja magustoit) on hinnaga orienteeruvalt 55 EEK. Loomulikult on võimalik einestada ka mõnes ümberkaudses söögiasutuses.

 

25. veebruaril Ajalooarhiivis koguneval ümarlaual tehakse kokkuvõtteid aasta tagasi avatud Virtuaalse Uurimissaali (VAU) tegevusest ning arutatakse, mida annaks VAU ja Saaga keskkonnas paremaks teha. Sellega seoses oleks üleskutse, et kasutajad esitaksid Raivo Mainele omi ettepanekuid ja tähelepanekuid seoses VAU ja Saagaga. Eriti on oodatud ideed nende arendamiseks.

 

Jaan Tagavali tuletas meelde, et käesoleval aastal möödub 20 aastat Genealoogia Seltsi taasasutamisest. Tallinna osakond on otsustanud juubeliaastat tähistada 2010. aastal ürituste sarjana, mis oleks mõeldud maakondlike suguvõsauurijate kokkusaamiseks. Nii on esimestena kavas 20. veebruaril Virumaa ning 27. märtsil Lääne-Harju suguvõsauurijate kogunemine. Need üritused toimuvad Tallinnas Marienthali keskuses aadressil Mustamäe tee 16 (B-sissepääs). Lisaks Tallinna osakonna liikmetele on oodatud kõik teisedki huvilised.

 

Seltsi uute liikmetena tutvustasid end:

 

Merike Poljakov, kelle poolt uuritavad sugupuud (Vene, Jaansen, Jannsen, Jaanso, Jaanshon) on Pärnumaal Vändra kihelkonnas.

 

Katrin Vene uurib koos Merike Poljakoviga Vändra kihelkonnast pärit sugupuid aga lisaks on uurinud veel Harjumaalt Hageri, Harju-Jaani, Juuru ja Kose kihelkonnast pärit esivanemaid (nt. Reinap, Sots, Karbe, Gerbera).

 

Tallinna Ülikooli soome keele lektorina töötav Marje Joalaid on huvitatud eelkõige nimede uurimisest ning on selle kohta avaldanud ka mitmeid artikleid. Emapoolsed juured on Võnnus ja Helmes. Isapoolne suguvõsa Uiga on suhteliselt uurimata. Huvid ei piirdu vaid perekonnanimedega vaid seoses 2013. aastal valmiva Eesti kohanimede raamatuga on suur huvi ka selle teemaga seoses.

 

Tõnu Abel uurib peamiselt Võrumaa Urvaste kihelkonda (Matteus, Abel).

 

Koosoleku põhiettekande tegi Fred Puss Eesti Isikuloo Keskusest. Tema väga huvitav loeng käsitles perekonnanimede uurimise allikaid, perekonnanimede panekut Eestimaa ja Liivimaa kubermangudes, nimede iseärasusi erinevates mõisates aga ka näiteks veidramaid perenimesid.

Fred Puss juhtis tähelepanu asjaolule, et perekonnanimede statistika uurimisel ei saa nimepaneku üle arvet pidada vaid üksikute mõisate kaupa vaid tuleks vaadelda mõisatekomplekse lähtuvalt nende omanikest. Samuti räägiti nimede eestistamisest ning Eesti perekonnanimedest praegusel ajal.